Zgłoś swoją instytucję do Narodowego Czytania 2017!

Równo za miesiąc odbędzie się kolejne Narodowe Czytanie. Do udziału w akcji mogą się zgłaszać m. in. instytucje kultury.

W tym roku lekturą corocznej akcji jest „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Finał Narodowego Czytania odbędzie się 2 września. Dramat Wyspiańskiego zwyciężył podczas internetowego głosowania spośród czterech propozycji.

Dla wszystkich zainteresowanych udziałem w Narodowym Czytaniu przygotowany został formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie Prezydenta RP. Uczestnictwo zgłaszać mogą m. in. szkoły, biblioteki, ośrodki kultury i inne instytucje, które chciałyby zrealizować czytanie „Wesela” w swoich miejscowościach.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę” Bolesława Prusa. W ubiegłym roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. Przez ponad 11 godzin powieść Sienkiewicza czytali znani aktorzy. W całej Polsce i za granicą „Quo vadis” przeczytano w ponad 2200 miejscach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *